Krátka reakcia na "Stanovisko teológov k referendu 7. 2. 2015"

Autor: Balázs Szamaránszky | 6.2.2015 o 22:37 | (upravené 7.2.2015 o 3:59) Karma článku: 5,65 | Prečítané:  1035x

Na portáli jetotak.sk sa objavilo  zaujímavé vyhlásenie teológov k referendu (Stanovisko teológov k referendu 7. 2. 2015). Ako teológ cítim, že by som mal reagovať na toto vyhlásenie, aj keď sa nechcem porovnávať s teológmi formátu ako sú niektorí podpísaní. Títo teológovia, ktorých prácu si vážim nepredstavujú väčšinu teológov, ako to niektorí chápu.

Od začiatku textu signatári spojujú referendum s nenávisťou. Toto je, ale veľmi zjednodušený a vyhrotený pohľad. Predpokladá, že každý kto je za referendum, je plný nenávisti a chce utláčať menšiny. Zazneli aj nešťastné, nenávistné a detinské vyhlásenia (napr. „Homosexuáli ničia rodinu“ a pod.), ale predpokladať, že ak niekto pôjde hlasovať, tak hlasuje proti dialógu je predpojaté. Nemám problém s tým, že by vyhlásili, že referendum bolo komunikované v kontexte nenávisti. Čo nechápem je, že prečo pristupujú k tým, čo chcú hlasovať ako k nenávistníkom. Toto považujem za neodôvodniteľné.

K prvému bodu toľko, že áno treba mať "trpezlivé diskusie" a treba do nich zahrnúť  širokú verejnosť, odborníkov, prax, ale tieto diskusie musia vyústiť do zákonov, ktoré sú vlastne len interpretáciou pohľadu spoločnosti na hodnoty. Interpretácia dejín, historická skúsenosť a etický rámec spoločnosti sa musia prejaviť na zákonoch (zákony sú prejavom etiky spoločnosti, viď. Aristoteles). Ak "rôzne etické zásady" sa dostávajú do vzájomného konfliktu, tak je nutné toto vyriešiť zákonom. Ideálne toto znamená celospoločenskú, racionálnu a odbornú diskusiu.

Súhlasil by som s tým, že hejterstvo okolo referenda je "misijne kontraproduktívne", že ľudí od evanjelia odradzuje, ale nesúhlasím s tým, že podstata referenda je v hejterstve. Žiaľ aj kresťania zlyhávajú a súhlasím s tým, že kresťan by v prvom rade mal ísť príkladom svojim životom a inšpirovať ľudí k dobru. Chápem aj to, že skutočné etické hodnoty a etický život nemôžu byť vštepené len zákonom, aj keď aj zákon vychováva. Referendum je reakcia na tlak, ktorý prichádza z externého legislatívneho prostredia.

"Rany spoločnosti nemôže zaceliť strach a nenávisť."...“Túto ranu však nemôže zaceliť presúvanie zodpovednosti na iných a účelové pestovanie strachu a odporu voči ľuďom a skupinám, ktoré sa nám javia ako príčina problémov.“ Znova pisatelia textu predpokladajú, že si niekto myslí, že problémy v rodine spôsobujú homosexuáli, takýto názor som, ale ešte na vlastné uši nepočul. Pokiaľ by niekto taký bol asi má problém s vnímaním reality.

                Verím, že teológovia podpísali toto vyhlásenie s dobrou vôľou, proti zaslepenej nenávisti, ktorú žiaľ môžeme vidieť aj v kresťanských kruhoch, v tom môžem stáť vedľa nich.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Vracajú sa deväťdesiate roky a prečo sa Danko drží ruskej letky

Akcia proti Kiskovi je porovnateľná len s únosom mladého Kováča.

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: Politikov treba vyšetrovať citlivo

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii Peter Kovařík.

PRIMÁR

Keď mejkap podráždi. Problémy, ktoré vyvoláva kozmetika

Vyberte si kozmetiku, ktorá nepoškodí pleť.


Už ste čítali?